Obecnie jesteśmy zamknięci – zmieniamy się dla Was
Co to jest Floating? Forma relaksu, a może terapia? Sprawdź, co warto wiedzieć i jakie są przeciwwskazania do floatingu.
Floating staje się coraz bardziej popularną formą relaksacji. Bardzo chętnie korzystają z niej sportowcy, jak i kobiety w ciąży. Unoszenie się w specjalnej kapsule odpływowej sprawia, że można dosłownie odciąć się od świata zewnętrznego. W tym tekście przybliżymy Ci działanie kapsuły floatingowej. Opowiemy o tym, jak przygotować się do zabiegu. Dowiesz się: co to jest floating?
Dowiedz się: co to jest floating?
Możesz spotkać się z kilkoma określeniami na floating. Jest to: R.E.S.T. (ang. Restricted Environmental Stimulation Therapy) lub Terapia Organicznej Stymulacji Środowiskowej. Te 3 określenia oznaczają jednak tę samą czynność. Polega ona na unoszeniu się w kapsule wypełnionej wodą z roztworem soli EPSOM. Połączenie tej substancji wraz z budową samej kabiny pozwala w ok. 90 proc. odciąć się od bodźców zewnętrznych. Głęboki relaks przez godzinę w kapsule floatingowej może nam zrekompensować podczas jednej sesji nawet 4 godziny snu!
Dlaczego to działa? To nie tylko zaleta dźwiękoszczelnej kapsuły deprywacyjnej. Odpowiednio wysokie stężenie soli w wodzie o 30 cm głębokości sprawia, że czujesz się niczym kosmonauta w stanie nieważkości. 35 stopni Celsjusza sprawia, że nie czujesz różnicy między temperaturą wody a swojego ciała. Dodatkowo regenerację organizmu podczas ciepłej kąpieli wspomaga ciemność. Zmniejszenie odczuwanych bodźców wzrokowych i dźwiękowych w temperaturze zbliżonej do ciepłoty ciała wprawi Cię w stan prawdziwego odprężenia.
Jak przebiega sesja floatingu?
Korzystanie z floatingu wydaje się kosmicznie trudne, ale wcale takie nie jest. Uczestnik wchodzi do nowoczesnej kapsuły wypełnionej wodą z bardzo dużą ilością soli epsom przy użyciu specjalnego włazu. Siada na środku, powoli kładzie się na plecy i zamyka klapkę. Za sprawą wysokiej zawartości soli momentalnie zaczynasz unosić się na wodzie. Na początku sesji floatingowej w kapsule słyszalna jest cicha muzyka i obecne jest delikatne światło. Później są one wyłączane. Zawsze jednak podczas sesji w kapsule możesz na powrót je uruchomić. Przed zakończeniem relaksu, kapsuła sensoryczna uruchomi muzykę, byś wiedział, że czas wyciszania ciała i umysłu dobiega końca.
Nad przebiegiem sesji floatingowej zawsze czuwa pracownik obsługi SPA. Dzięki temu możesz poddać się izolacji sensorycznej bez obaw.
Poznaj przeciwwskazania do terapii w kapsule floatingowej
Na temat floatingu krążą różne mity. Internetowe fora sugerują, że odcięcie się od bodźców może nie być do końca zdrowe. Nie ma na to jednak żadnych naukowych dowodów. Prawda jest taka, że zachowując środki bezpieczeństwa i stosując się do przeciwwskazań, przebywanie w kapsule jest bezpieczne. Z sesji mogą nawet korzystać kobiety w I trymestrze ciąży (choć warto dopytać lekarza, czy w konkretna pacjentka nie ma do tego przeciwwskazań). Na ten rodzaj relaksacji powinny przy tym uważać pewne grupy osób. Najlepiej, aby wcześniej skonsultowały tę formę odpoczynku z lekarzem prowadzącym. Są to osoby z:
- klaustrofobią,
- zapaleniem ucha środkowego,
- rozrusznikiem serca,
- podrażnioną skórą (w tym skaleczeniami lub otwartymi ranami),
- epilepsją,
- niskim ciśnieniem tętniczym krwi.
Z sesji w specjalnej kabinie deprywacyjnej powinny też zrezygnować osoby po depilacji (jeśli występują podrażnienia skóry lub nie upłynęły od niej przynajmniej 24 godziny). Przeciwwskazaniem może być też menstruacja. Co istotne, nie zaleca się korzystać z floatingu po spożyciu alkoholu lub środków psychoaktywnych.
"Float spa" - relaks — dla kogo wskazany jest ten rodzaj odpoczynku?
Wiesz już, czym jest floating. Pytanie, czy poza relaksem na powierzchni wody, seans ma prozdrowotne właściwości? Sól Epsom to źródło magnezu i siarki, która zaopatruje skórę, włosy i paznokcie w te substancje (przyspiesza gojenie ran, pod warunkiem że są niewielkie). Floating redukuje bóle kręgosłupa, mięśni i stawów (w tym przewlekłych stanów napięcia mięśniowego). To jednak nie wszystko.
Podczas sesji floatingu unosisz się w wysokim stężeniu roztworu soli, co nie tylko powoduje rozluźnienie mięśni, ale także znacznie przyspiesza regenerację układu kostno-stawowego. Są często polecane podczas kontuzji, czy urazów. Sesja floatingowa może także uwolnić Cię od bólu głowy, a nawet migren.
Co może Ci dać deprywacja sensoryczna w komorze z solą epsom?
Rytuały floatingowe potrafią świetnie wpływać na ciało, ale także na Twój mózg. Kiedy jest oderwany od rzeczywistości zewnętrznej, ma wyjątkowo wysoką zdolność skupienia. Zwiększa się jego potencjał. Dlaczego? Odcięcie od 90 proc. bodźców zewnętrznych sprawia, że następuje synchronizacja obu półkul mózgowych. Ponadto podczas kąpieli w roztworze wody z solą można wpłynąć na tzw. hormon stresu, czyli kortyzol. Podczas zabiegu wydzielają się bowiem endorfiny. Podobnie jak podczas medytacji. Nazywane „hormonami szczęścia” endorfiny niwelują poziom kortyzolu, co pomaga zmniejszyć stres, a nawet nasilenie stanów depresyjnych.
Floating we Fluo Wellness
Zapraszamy do skorzystania z niebywałej formy relaksu, jaką jest floating. Sprawdź sam, jak wgląda czas spędzony w wannie floatingowej Fluo Wellness i otwórz się na nowe doznania. Zredukuj rzeczywistość do minimum i popatrz na nią z zupełnie innej perspektywy. Zapraszamy na floating do Fluo w Zielonej Górze!
Lubisz zgłębiać świat relaksu?
Pomożemy Ci w tym! Zajrzyj na naszego bloga Fluo Wellness, w którym znajdziesz przydatne artykuły o sposobach na relaks – ten domowy i profesjonalny.